Forum www.laif.fora.pl Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Co to jest Ta Muza?

 
Odpowiedz do tematu    Forum www.laif.fora.pl Strona Główna » Czego słuchasz? Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Co to jest Ta Muza?
Autor Wiadomość
DDN
Administrator



Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 222
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rave City

Post Co to jest Ta Muza?
Techno, house, jungle, breakbeat, rave, acid, trance, tribal, ambient to podgatunki głośnej muzyki, w której perkusja wali od 115 do 160 uderzeń na minutę (BPM) tworząc tzw. beat. Podstawową różnicą pomiędzy muzyką techno, a innymi gatunkami jest wykorzystanie tworzonego przez beat rytmu, pulsacji jako narzędzia hipnozy. Prawdziwej ściany dźwięku nie można uzyskać w domu dlatego obrzędowe techno party odbywać się musi w miejscu do tego przeznaczonym - rave party. Beat budowany jest za pomocą aparatu perkusyjnego. Dzięki nowoczesnej technologii - urządzeniom typu sampler, syntezator, wielośladowy magnetofon cyfrowy, uzyskać można odpowiednią głębię brzemienia oraz wielowarstwowy dźwięk. Techno praktycznie obywa się bez wokali. Muzyka ta jest kolażem, dowolnym połączeniem wielu przetworzonych fraz. Czerpie fragmenty utworów pochodzących z różnych gatunków muzyki poważnej, rozrywkowej, rapu, regae, jazzu, przebojów pop, ale korzysta też z odgłosów natury, brzmień industrialnych czy etnicznych. Młoda rozwijająca się kultura techno nie doczekała się na razie wielu zespołów o dużym dorobku zwłaszcza w Polsce. W Pełni zrozumieć techno można jedynie przez uczestniczenie w rave party - imprezie kreowanej przez DJ-i.
DJ-e - zwani technoszamanami, zastąpili muzyków grających na żywo na tradycyjnych instrumentach. Dzięki dostarczonym przez naukę i technologię narzędziom DJ tworzy muzyczne ścieżki do innych wymiarów, wprowadza wszystkich uczestników party w trans. DJ jak plemienny szaman steruje psychicznymi podróżami tańczących. Prawdziwy guru świetnie czuje komponowaną na żywo muzykę, śledzi to co dzieje się na parkiecie, umiejętnie dostosowuje rytm do nastroju publiki.
rave party - imprez techno nie da się w prosty sposób opisać czy zdefiniować. Ducha rave można odczuć jedynie przez bezpośrednie uczestnictwo w całonocnym/całodobowym dużym party. To tam pojawia się niezwykła wibracja, wspólnota dusz wszystkich uczestników, uczucie wymykające wszelkim recencjom.
historia - początkowo undergroundowy ruch techno narodził się w 1989 r. Wraz z rosnącą popularnością rozbił się na odrębne podgatunki (house, jungle, breakbeat, rave, acid, trance, tribal, ambient) równie szybko nastąpiła komercjalizacja. Wiele zespołów grających początkowo techno przeszło w popularną komercję eurodance/soft/pop techno - 2Unlimited, U96. Ruch Techno zdominowany został obecnie przez młodsze pokolenie młodzieży, stąd zresztą wynika popularność na świecie oraz w Polsce tzw. niemieckich, szybszych rytmów hardcore, rave.
w Polsce - pierwsze imprezy techno odbywały się w warszawskich Horyzontach, w 1991r, w 1993 do warszawy dołączyły krakowskie Krzysztofory. Od tego czasu działają także niektórzy DJ-e. Dopiero w ubiegłym roku na rynek fonograficznym pojawiły się pierwsze polskie zespoły X-rave, Poison, Tektura, Wieloryb, Kaman.
zabawa - w wyniku powrotu dyskotek jako stylu zabawy oraz sposobu spędzania czasu wolnego, narodzili się - weekenderzy - clubbers - osoby bawiące się przez trzy dni w tygodniu w klubach. Przy tak dużym wysiłku fizycznym (naście godzin tańca) do podtrzymania formy niektórzy raverzy używają środków dopingujących. Niezbędnymi elementami udanego rave party są (oprócz muzyki) światła dograne do beatu, wirujące w powietrzu lasery, oślepiające stroboskopy, blask ultrafioletu i dym. Profesjonalne kluby na świecie starają się przyciągnąć gości, coraz to nowszą i niesamowitą scenografią, ekranami wyświetlającymi kolorową grafikę komputerową. Najważniejszym atrybutem techno-party jest wspólna zabawa jego uczestników bez względu na narodowość, kolor skóry czy preferencje seksualne. Transowy taniec oraz odpowiedni nastrój budują trwałą więź pomiędzy wszystkimi technomanami. Dla dobrej zabawy na rave-party musi być spełniony jeden warunek całkowite bezpieczeństwo zwłaszcza przy tak dużej liczbie ludzi.
cybermoda uczestnicy rave-party wyróżniają się dziwacznym ubiorem, zwłaszcza płeć piękna preferuje plastik, srebro, błyszczące tkaniny, bądź aktywne w ultrafiolecie kolory. Mężczyźni noszą dziwne nakrycia głowy, antystroboskopowe okulary, kombinezony. Polska publiczność zbytnio modzie techno nie uległa przedkładając wygodę nad wygląd.
środki dopingujące - nie każdy jest w stanie zatopić się w tańcu przez 5 godzin. Nie wszyscy spędzają 3 dni na parkiecie. Część posila się sportowymi napojami wysokoenergetycznymi, nabywa brain drinki - mieszanki owoców, przypraw, związków chemicznych. Niewielka grupa korzysta z dopingu w postaci drug'ów miękkich bądź twardych.
podłoże filozoficzne - żyjemy już prawie w XXI wieku, jesteśmy pokoleniem X, które narodziło się w dobie lotów kosmicznych, spacerów po Księżycu. Nasz świat jest coraz szybszy, informacje tworzone są przez 24 godziny na dobę. Korzystamy w domu i w pracy z najnowszych osiągnięć cywilizacji, śledzimy nowinki techniczne, fascynujemy się komputerami, uwielbiamy odkrycia naukowe. Przede wszystkim jednak czujemy już zew kosmosu. Tylko tak dalej cywilizacjo! Fascynacje kosmiczno/fantastyczne widać często w nazwach zespołów ORB, ORBITAL, DUNE, Apollo 440. Mimo, iż jesteśmy pokoleniem zupełnie nowego świata, globalnej/ogólnoświatowej cywilizacji doceniamy nasze korzenie. Powracamy do źródeł-natury, przyrody, pragniemy zrozumieć pierwotne plemienne reguły życia. Pozytywna filozofia techno oparta jest na idei PLUR - Peace, Love, Unity, Respect czyli afirmacji życia.
teraz - imprezy w Polsce są w stadium zaawansowanego rozwoju. Działa już kilka stałych dobrych dyskotek między którymi kursują DJ-e (Blue Velvet, Trend, Krzysztofory). Powstaje szereg nowych w wielu miastach. W części działa typowy podział na dance floor - chillout room. Pomieszczenie przeznaczone tylko do tańca oraz drugie wyłącznie do odpoczynku, relaksu. W Chillout znajduje się najczęściej telewizor/ekran, na którym wirują barwne kalejdoskopy, czy miga animowana grafika komputerowa. Czasami organizowane są już większe jednorazowe imprezy. Na świecie dyskoteki znajdują się w fajnych, niecodziennych miejscach jak przebudowane baseny, stare fabryki, opuszczone kościoły. Okolicznościowe rave-party organizowane są w najdziwniejszych miejscach lecących samolotach, pędzących pociągach, na opustoszałych lotniskach, zamkach stojących na wyspach oraz w otoczeniu przyrody. Najważniejszym elementem dobrej zabawy jest bowiem niepowtarzalność miejsca i klimatu, zawsze z nową muzyką.
Najważniejszym momentem w życiu europejskiego ravera jest odbywająca się raz do roku - Love Parade - parada miłości w Berlinie. To na nią ściąga kilkaset tys. osób by razem tańczyć. Tutaj także wyraźnie widać postępującą z roku na rok komercjalizację ruchu, zaprzedanie się wytwórniom płytowym. Druga największa europejska impreza Mayday także straciła undergroundowy charakter. Techno silnie promowanie przez satelitarne stacje telewizyjne (VIVA, MTV) niestety stało się modne.


Ostatnio zmieniony przez DDN dnia Pią 5:48, 25 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Sob 10:04, 19 Sty 2008 Zobacz profil autora
DDN
Administrator



Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 222
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rave City

Post
Czy wszystko jest juz jasne? jak nie to powiem tak do niedowiarków co mysla ze to jest prosta muza niech poskładaja ok 20-30 dzwiekow(w róznych kombinacjach) w całosc i niech zapodadzą to komus kto sie na tym zna.Niby wydaje sie ze to jest tylko łup cyk łup cyk! itd...ale nie nie niestety to tylko motyw przewodni cała reszta składajaca sie na całosc jest dobrze dobierana by wysżło co wychodzi.Popatrzmy na pop,rock gdzie zazwyczaj wystepuje gitara,bass,perkusja,wokal czasem synt i nic wiecej zadko sie zdaza by składało sie to wiecej niz z 5ciu instrumentów.A w najprostrzym kawałku techno itp.znajduje sie ok 15dzwiekow(instrumentow) zdazaja sie takie gdzie jest ich ok 45 czyli jak by filharmonia i poskładaj cos takiego, badz tym dyrygentem i wszechzdolnym muzykiem bo jak by niebyło masz do przesłuchania i zrobienia mnostwo dzwiekow z całego mnustwa instrumentow,samplerow,grooveboxow,syntezatorow komputerow i innych koromysł.! wiec komentarz wydaje sie zbedny!
Pią 5:49, 25 Sty 2008 Zobacz profil autora
O_o




Dołączył: 21 Lut 2008
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5


Post
Minimal - gatunek oparty na rytmice, ze zminimalizowaną budową, gdzie stawia się na jakość dźwięków, nie na ilość (minimum elementów, maksimum efektu). Wywodzi się w prostej linii od Detroit Techno, za sprawą takich producentów jak np. Robert Hood, rozwinięty jednak w dużej mierze przez artystów z Europy, głównie z Niemiec (labele takie jak Tresor, Basic Channel). Wyróżnia go subtelniejsza budowa, prostota, a w szerszym wymiarze - różnorodność brzmień. Nazwa ta funkcjonuje także jako określenie grupy podgatunków, w podobny sposób jak Techno czy House.

Detroit Techno - nazwa pochodzi od miasta, gdzie w połowie lat 80-tych Juan Atkins, Derrick May i Kevin Saunderson przeobrazili muzykę elektroniczną w bardziej taneczną formę. Charakteryzowała się agresywniejszym brzmieniem niż ówczesny House i bardziej syntetyczną, "soczystą" aranżacją. Ogólnie gatunek ten nie jest jednorodny, na przestrzeni lat zmieniał się pod wpływem różnych artystów z tego właśnie miasta, jak Jeff Mills, Carl Craig czy nowej fali z Underground Resistance.

Minimal Techno - gatunek będący przystosowaniem Minimalu do warunków rozwijającej się sceny klubowej. Jest to swoiste połączenie Minimalu i Techno, gdzie sekcja rytmiczna jest dużo bardziej energetyczna, a aranżacja uproszczona do minimum, jak np. w produkcjach Jamesa Ruskina czy Christiana Wünscha.

Experimental - charakteryzuje się dużą ilością dźwiękowych eksperymentów, oryginalnym i bezkompromisowym podejściem do tworzenia namiastek aranżacji. Najbardziej znanym artystą z tego nurtu jest Cristian Vogel, warto też zapoznać się z twórczością Si Begga czy MasCona.

Nu Skool - w pewnym sensie rozwinięcie Experimentalu, jednak w bardziej agresywnej formie, czasami połamanej. "Skrzęczące", syntetyczne i elektronicznie surowe brzmienie tworzy soczystą porcję powykręcanych struktur muzycznych, w których najlepiej czują się tacy producenci jak Neil Landstrumm czy Subhead.

Clicks - nazwa mówi wiele o tym gatunku. Głownym składnikiem są krótkie, pocięte sample, okraszone prostym, subtelnym bitem. Gatunek bardzo minimalowy.

Deep Minimal - bardzo popularny ostatnimy czasy, będący lżejszą odmianą Minimalu, z delikatnymi elementami Minimal Housu czy Electro. Charakteryzuje się dość spokojną sekcją rytmiczną, delikatnymi melodyjnymi dźwiękami i dużym minimalizmem w budowie utworu. Jako przykład mogą posłużyć najnowsze produkcje Richiego Hawtina.

Birmingham Techno - podobnie jak w przypadku Detroit Techno, tak i tutaj nazwa gatunku związana jest z miastem, gdzie się narodził. Jest to bardzo ekstramalna odmiana Minimal Techno, z mrocznym klimatem, masywnym bitem (często połamanym) i industrialowym brzmieniem, gdzie typowych aranżacji raczej nie znajdziemy. Najważniejsi przedstawiciele tego gatunku to Surgeon oraz Regis.

Offbeat Techno - umowna nazwa dla kontynentalnego rozwinięcia Birmingham Techno, bardziej energetycznego i różnorodnego. Dominują tutaj głownie producenci ze słowacji, jak Toky lub Loktibrada, a także Oscar Mulero z Hiszpanii czy Takaaki Itoh z Japonii
Czw 7:03, 21 Lut 2008 Zobacz profil autora
DDN
Administrator



Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 222
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rave City

Post
No i wszystko w tym temacie! Smile Proste? ps.musze dodac drzewko genealogiczne Trance bo przedstawia sie ciekawie a tech-trance staram sie najczesciej grywac.
Czw 8:39, 21 Lut 2008 Zobacz profil autora
DDN
Administrator



Dołączył: 18 Sty 2008
Posty: 222
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rave City

Post
Prosze bardzo a tak sie przedstawia genealogia muzyki trance... ładnie prawda???

[link widoczny dla zalogowanych]
Sob 0:22, 24 Maj 2008 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.laif.fora.pl Strona Główna » Czego słuchasz? Wszystkie czasy w strefie GMT + 13 Godzin
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin